Liigu sisu juurde

lihtsad harjutused noortele naisjalgpalluritele põlvevigastuste vältimiseks

veebruar 5, 2011

Linköpingi ülikooli teadlased Markus Waldén ja Martin Hägglund on uurinud noori naisjalgpallureid, kuna just nende seas on teatud liiki põlvevigastused liialt sagedased. Põlvevigastused on jalgpallurite seas üldse sagedased, aga teismelised tüdrukud on erilises riskirühmas, kuna neid tabavad need vigastused kõige tihedamini. Kümne aasta vältel – 1996-2006 – vigastas 1300 naissoost jalgpallurit oma põlvi nii tõsiselt, et sellest jäid püsivad probleemid. Pooltel neist on kõhrevigastuste oht, mis võib viia osteoartriidini juba 30-40ndates aastates.

Selgub aga, et lihtne 10-15-minutiline harjutuste programm, mida tehakse tavaliste soojendusharjutustega koos enne treeningut, vähendab riski rohkem kui poole võtta. Seda näitas Linköpingi ülikooli Terviseteaduste teaduskonna teadlaste, ortopeed Markus Waldéni ja füsioterapeut Martin Hägglundi uuring.

Uuringus osales ligikaudu 500 võimalikust 700-st ja enamast naisvõistkonnast, sünniaastatega 1992 ja 1996. Juhusliku meetodi alusel valitud pooled võistkondadest pandi treenima “põlvekontrolli” programmi järgi – selle projekti algatasid Folksam ja Rootsi Jalgpalli Assotsiatsioon 2008. aastal. Programmi tegid läbi 341 võistkonda (‘meeskond’ oleks siinkohal veidi eksitav termin) kokku 4500 mängijaga. Selles rühmas, kes tegid ennetavaid harjutusi, vähenes vigastusteoht 64% võrra, räägib Waldén. “Nende harjutuste puhul on lisaks oluline ka see, et neid tehakse läbivalt ja korralikult – kui neid teha kord kolme nädala järel ja ‘ülejala’, ei ole neil mingit mõju.”

Teadlased loodavad, et nende uurimusest on ka praktilises elus kasu ja et neid ennetavaid harjutusi hakatakse ka soojendusena tegema. Seda uurimust (mis on ennetusalaste uurimuste alal spordis üks ulatuslikumaid) finantseerisid Folksam, Rootsi Jalgpalli Assotsiatsioon ja Rootsi Riiklik Spordiuuringute Keskus ning seda ei ole veel publitseeritud. Selle sissekande aluseks on uudis Linköpingi ülikooli avalehelt: http://www.liu.se/news-and-events/startpage?l=en&newsitem=249356 (rootsikeelsena siin) ja Folksami leheküljelt: http://media.folksam.se/2011/01/21/forebyggande-traning-effektivt-satt-att-minska-risken-for-allvarliga-knaskador-hos-flickfotbollsspelare/. Viimase andmetel on välja antud isegi CD (pildil) ”Knäkontroll – Förebygg skador – Prestera Bättre

Lisainformatsiooni saab FOLKSAMi andmetel:
Lars-Inge Svensson, Folksam Idrott direktor, telefon +46 708-31 5217
Markus Waldén, arst, telefon +46 733-92 07 20
Martin Hägglund, füsioterapeut, telefon +46 733-34 77 04

No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: