Liigu sisu juurde

Runebergi päev – 5. veebruar

veebruar 8, 2011

On väga sümpaatne, kui palju kultuuritegelaste “päevi” Soome kalendrist leida võib. 5. veebruaril peetakse Soomes Runebergipäeva. Seda peetakse lipupäevana alates 1950. aastast, aga tegelikult on selle päeva tähistamise traditsioonid palju vanemad – esimest korda tähistati seda päeva Runebergi 50. juubelil ta vanas kodulinnas Pietarsaaris, hiljem aga Porvoos, kus ta hiljem elas ning kus praegu asub tema majamuuseum. Traditsioon saigi alguse 1858. aastast, kui Runebergi tudengid teda lauluga tervitasid. Runebergi surma aastast saadik hakkas see püha kujunema rahvuspühaks, kuigi vahepeal (Vene võimu all) keelati kõik taolised rahvusliku sisuga kogunemised ning keelati tõrvikurongkäigud. Sellegipoolest põletati oma akendel küünlaid.

Kes oli Johan Ludvig Runeberg (1804-1877)? Runeberg oli 19. sajandi silmapaistev rahvusromantiline rootslasest luuletaja Soomes. Üks tähtsaid teoseid on Lipnik Ståli jutud (Fänrik Ståls sägner, 1848), mille esimene ja viimane stroof said hiljem Soome rahvushümni tekstiks (Vårt land, hiljem soome keelde tõlgituna Maamme ja tagatipuks kohandatud ka Eesti hümni tekstiks).

Vårt land, vårt land, vårt fosterland,
Ljud högt, o dyra ord!
Ej lyfts en höjd mot himlens rand,
Ej sänks en dal, ej sköljs en strand,
Mer älskad än vår bygd i nord,
Än våra fäders jord.

Lipnik Ståli jutte iseloomustab 19. sajandi rahvusromantika ja Soome poliitiline ärkamisaeg venelaste vastu (tol ajal). Punase niidina jookseb kogu teosest läbi kibedus selle üle, kui suur osa maast kaotati Venemaale. Nagu ka Eestis, kuulusid rahvusromantismi eestvedajate hulka ja kohaliku keele edendajate hulka esialgu pigem teisest rahvusest kultuuriinimesed, Soome puhul rootslased.

Soomes tähistatakse 5. veebruari Runebergi-koogikestega ja erinevate kultuuriliste tegevustega nagu näitemängud või kirjandusõhtud. Sel päeval jagatakse välja ka Runebergi nimeline kirjanduspreemia, mis on üks tähtsamaid kirjandusauhindu Soomes. Seda jagatakse välja alates 1986. aastast ja selle väljaandmist toetavad Porvoo linn ja ajaleht Uusimaa, Suomen Kirjailijaliitto, Suomen arvostelijain liitto ja Finlands Svenska författareförening (Soome Rootsi kirjanikeühing)

Kuna Runebergi-koogikeste söömine on üks rahvapärasemaid asju, mida selle päevaga seostatakse, lingin siia meeleldi ka ühe eestikeelse blogipostituse, kus antakse selle koogi retsept.

No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: