Liigu sisu juurde

Bonnier ostab Soome suurima kirjastuse WSOY

mai 4, 2011

Kirjastus WSOY jäi eelmisel aastal silma, kui Sofi Oksanen seoses konfliktiga sellest lahkus. Tänapäeval annab kirjastus välja selliste tuntud autorite teoseid nagu Arto Paasilinna ja Daniel Katz.

Eelmisel nädalal saabus meediasse aga uudis sellest, et Bonniers ostab meediakontsernilt Sanoma kirjastuse WSOY, muutudes seega Soome kõige suuremaks üldist kirjandust väljaandvaks kirjastuseks. Uudist vahendab teadeteagentuur TT (“Bonniers köper finskt storförlag,” 29. aprill 2011, Dagens Nyheter). Sanoma tegevdirektor Harri-Pekka Kaukonen kinnitab, et WSOY läheb headesse kätesse. “WSOY-l on väärikas ajalugu. Üldine kirjandus on Bonnieris kesksel kohal. Selle tehinguga pakub WSOY kõrgeklassilisele kirjandusele head kodu ja neid ressursse ja seda toetust, mida ta väärib.” (“Sanoma säljer WSOY till svenska Bonnier,” 29. aprill 2011, Hufvudstadsbladet).

Ühe osana tehingust omandab Sanoma Bonnierilt Bonnier Utbildning’u ja Tammi Learning’u (Tammi Oppimateriaalit) ja jätab endale WSOY Learning‘u. Sellega seoses tugevdavad mõlemad oma tuumikalasid. Bonnier Books tegevdirektor Maria Curman ütles, et käibe mõttes on tegemist täiesti võrdsete tehingutega, kuid sisulises mõttes on tegemist täiesti erinevate tegevusaladega (Lasse Winkler: “Bonniers köper Finlands största förlag,” 29. aprill 2011, Svensk Bokhandel). WSOY Literature käive oli 201. aastal 32,5 eurot, Bonnier Utbildning‘ul 17,6 miljonit eurot ja Tammi Learning‘ul 10,2 miljonit eurot. Maria Curman kinnitab, et tegemist on tema unelmate tehinguga – Sanoma pakub Bonnier Utbildningule rahvusvahelist kodu, mis on oluline, mõeldes õppematerjalide väljatöötamise digitaalsele küljele.

Soome konkurentsiamet peab WSOY müügile veel heakskiidu andma. Tehingud on kavas läbi viia sügisel.

Maria Curman kinnitab samuti, et WSOY tugev positsioon soome kultuuriruumis ja sellega kaasnev raamatute kirjastamise pärand annab head võimalused kaasata parimad kaastöötajad ja tugevaimad kirjanikud ning nende kirjanduslikke püüdlusi toetada. Jonas Bonnieri sõnul (Bonnier AB tegevdirektor) oli möödunud aasta alates ettevõtte algusest 1804 kõige tugevam raamatuaasta ja ta usub raamatu tulevikku.

Enne käesolevat tehingut oli WSOY suurim üldist kirjandust välja andev kirjastus Soomes (Otava teine ja Tammi kolmas).

  • WSOY, Werner Söderström OY, asutati 1891. Soome suurim kirjastus, kus töötab ca 100 töötajat.
  • Bonnier on perekond Bonnieri ettevõte, mida juhib juba seitsmes põlvkond Bonniere. Meediakontserni kuulub nii TV, päevalehed, ajakirjad, filmid, raamatud ja digitaalne meedia 17 riigis. Bonnier Books koosneb: Bonnier kirjasutsed Rootsis, Cappelen Damm Norras, Bonnier Media Saksamaal, Bonnier Publishing Inglismaal ja Tammi Soomes.
  • Sanoma Learning käive oli 2010. aastal 249 miljonit eurot ja neil on kirjastustegevust peale Soome ka Hollandis, Belgias, Poolas, Ungaris, Venemaa ja nüüd ka Rootsis.
Lisaks:
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: