Liigu sisu juurde

noor räppar, Põhjamaade uus täht Rootsist?

oktoober 18, 2011

Laupäeval jõudis finaalini üks omapärane muusikavõistlus Skandinaavias, mida korraldab Föreningen Norden ehk Põhjala selts. Nimelt on tegemist noorte räpparite võistlusega, mille abil loodetakse “ehitada sildu põhjamaa noorte vahel” ning “julgustada neid kasutama rohkem skandinaavia keeli, tugevdada noortevahelist kommunikatsiooni Skandinaaviamaades ning luua uusi võimalusi teineteisemõistmiseks, integratsiooniks ja dialoogiks.” Seetõttu kuulutati juba 11. mail 2011 välja võistlus, mille žüriisse pidid esialgsetel andmetel kuuluma raadioajakirjanik Ametist Azordegan ja räpparid Johan “Organism” Hellqvist (Rootsi), Per Vers (Taani) ja Redrama (Soome) (Pressiteade: Rap It Up söker nordiska hiphop-talanger 2011, 11. mai 2011). Seda võistlust toetasid peale Föreningen Norden’i nii Põhjamaade kultuurifond (Nordisk kulturfond) kui Põhjamaade Ministrite Nõukogu (Kõikide nende ühenduste katusorganisatsiooniks on Föreningarna Nordens Förbund). Koostööd tehti ka ÜRO Lääne-Euroopa infokeskusega (UNRIC) ja hiphopi ajakirjaga Kingsize. Võistlusele kutsuti osalema noori räppareid vanuses 14-22, kes räpivad mõnes põhjamaa keeles (seega mitte inglise ega muus keeles).

Oma demod võis üles laadida interaktiivsel saidil http://www.rapitup.org, kus neid hindasid Põhjamaade väljapaistvad räpparid. Võitjale on lubatud nii rahaline auhind (1000 EUR), kõrvaklapid kui ka võimalus salvestuseks Stockholmi esmaklassilises stuudios (koos The Salazar Brothers-iga Redline Records stuudios) kogenud produtsendi käe all.

27. septembriks 2011 selgus, kes noortest räpparitest edasi finaali jõuavad, kirjutas KingSize Magazine (Adam Kanyama svensk finalist i Rap It Up, 27. september 2011, KingSize Magazine). Nendeks osutusid:

Adam Kanyama, 15 år, Stockholm (Rootsi)
Alli Abstrakt, 20 år, Reykjavik (Island)
Fabeldyret, 21 år, Köpenhamn (Taani)
Kaveh, 16 år, Oslo (Norra)
Reaktio, 15 år, Tampere (Soome)

Finaal toimus möödunud reedel, 14. oktoobril Stockholmi kultuurimajas (Kulturhuset) – Lava. Sel õhtul peeti ka põhjamaine paneelarutelu, kuhu kuuluski ekspertide žürii, koosseisus Ametist Azordegan (Rootsi), Redrama (Soome), Amir Ghomi (Taani) ja Þorsteinn Lár Ragnarsson (Island) islandi räp-bändist XXX Rotweiler. Kavandatud teemadeks olid noortekultuur, lõimumine ja hiphop Põhjamaades.

Võitjaks osutus 15-aastane Adam Kanyama Stockholmist (Jonna Andersson: “Svensk vinnare i nordisk raptävling“, 17. oktoober 2011, Musikmagazinet Gaffa). Võitu põhjendati sellega, et ta oli teistest peajagu üle oma loomulikkuse ja lavasoorituse poolest. “Ta näitas, et on tulevane täht, kellel on huumorit ja parasjagu kepsakust. Oma noore vanuse kohta on tal tohutu potentsiaal,” kirjutab korraldaja oma pressiteates.

Võistluspäeva hommikul külastas Adam Kanyama ka TV4 hommikustuudiot – huvipakkuvad saatelõigud on lisatud Kingsize Magazine’i koduleheküljele. Ühtlasi võib intervjuud temaga kuulata Rootsi Raadio 1 kanalil samast hommikust. Huvilised võivad liituda noore räppari uudisvooga ka facebookis. Veidi noore räppari esinemistest youtube’i vahendusel:

Kakskeelne lugu saates Kärleksattack (saate kodulehel öeldakse, et kuulajatel vajusid karbid üllatusest lahti, kui uut 15-aastast tulijat kuulsid):

Üks ingliskeelne lugu (Review)

No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: