Liigu sisu juurde

Facebook Luleås (Rootsis)

november 1, 2011

allikas: lulea.se

Juba kevadel sahistas meedia, et Põhja-Rootsis käib sagimine ja üks suurem ettevõte ostab sinna võibolla ruumid. Möödunud neljapäeval tuldi lõpuks välja lõpliku pressiteatega sellest, et Facebook on see suur firma, kes otsustas oma Euroopa andmeserveri paigutada Luleåsse. See uudis käib läbi ka Eesti meediast ning siinkohal oleks paslik linkida IT-Grupi blogisissekande juurde, kus sama teemat lühikeselt ja arusaadavalt selgitatakse. Invest Sweden kodulehelt võib jälgida asjade kronoloogilist arengut, ka pildiliselt materjalilt. Seal leiduva info põhjal on koostöö kestnud juba igapäevaselt 2010. aasta märtsist saadik. Rootsit käidi Silicon Valleyl tutvustamas kui võimalikku kohta tulevasteks investeeringuteks. Esimesed kontaktid Facebookiga leidsid aset 2009. aasta juunikuus ja 2010. aastast saadik alustati konkreetsemate plaanide elluviimist.

allikas: Facebook

Luleåsse ehitatakse kolm hiigelsuurt serverihalli ja selleks annab ka Rootsi valitsus miljoneid kroone toetuseks (Linda Nohrstedt: “Därför storsatsar Facebook i Luleå,” 27. oktoober 2011, Affärsvärlden). Facebooki-poolne esindaja Tom Furlong kommenteeris pressiteates:

Tom Furlong, allikas: LTU.se

“Oleme kogu Euroopast alternatiive otsinud ja peale põhjalikku kaalumisprotsessi jõudsime järeldusele, et Luleål on parim terviklahendus – sobiv kliima loomulikuks jahutuseks, juurdepääse energiale, sobiv maapind, kvalifitseeritud tööjõud ja oskuslik ning pühendunud ettevõtluskliima.”

Andmekeskus saab olema suurim, mis kunagi Euroopas ehitatud. Kolm serverihalli võtavad igaüks enda alla 28 000 ruutmeetrit maad. Valminuna oleks see kümme korda suurem kui seni Rootsi suurim. Ehitustööd algavad kohe. Esimene hall peaks olema töökorras juba aasta pärast, kogu kompleks aga 2014. aastaks. Muuhulgas on tegemist suurima üksikinvesteeringuga Luleås alates terasetehase loomisest 1940. aastal.

Tegemist on ka hea uudisega kogu piirkonna tööhõivele – ligikaudu 300 töökohta luuakse esimese kolme aasta jooksul.

Annie Lööf, majandusminister; allikas: LTU

Facebooki jaoks on võtmeteguriks olnud muidugi jahedus, mis piirkonnas läbi aasta valitseb ning seeläbi aitab loomulikul teel hoida serverihallide temperatuuri sobival tasemel. Samas on eesmärgiks ka roheline ehk keskkonnasõbralik tegutsemine, keskkonna klassifikatsioonis on eesmärgiks saada Leed tase (millest kõrgem on vaid Gold). Ehitamisel kasutatakse VDC süsteemi, Virtual Design and Construction.

Facebookil ei tule kogu Luleå-projekti üksi kanda – Rootsi valitsus on regionaalse investeerimistoetusena lubanud kuni 103 miljonit Rootsi krooni.

Andmekeskus töötab nagu hiigelarvuti – see mahutab endasse tuhendeid andmeservereid, mis koos töötades suudavad läbi töötada suurte hulkadena andmete liikumist (LTU ett av skälen till att Facebook valde Luleå,” 27. oktoober 2011, Luleå Tekniska Universitet).

Veel lugemist:

Kevadised kajastused:
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: