Liigu sisu juurde

Pühakutepäev

november 5, 2011

1. novembrit tähistati kõikide pühakute päevana katoliiklikus kirikus juba 8. sajandist alates nende pühakute auks, kel oma päeva kalendris ei olnud. Päev peale seda, 2. november, oli hingede päev (on seda senini ka Eestis), mil mõeldi lahkunud pereliikmetele ning päev enne, 31. oktoober, oli kõigi pühakute õhtu (All Hallows Even, nüüdsel ajal pigem Halloween).

7. sajandil kinnitas paavst Bonifacius IV ametlikult pühakutepäeva, et austada korraga kõiki pühakuid. 8. sajandil levis pühakutepäeva pidamise tava Iirimaa ja Inglismaa kaudu mandri-Euroopasse ning hakkas kiiresti levima.

Pühakutepäeva pühitseti algselt 13. mail, kuid 8. sajandil nihutas paavst Gregorius III selle 1. novembrile. (Uus Eesti –> Usk ja vaimsus –> Kirikukalender –> 1. november)

Rootsis on pühakutepäev üldine püha, mis langeb 31. oktoobri ja 6. novembri vahele jäävale laupäevale. Sel päeval süüdatakse surnuaedadel küünlad lahkunud lähedaste inimeste mälestuseks. See tava on Rootsis kõigest pool sajandit vana. Seevastu on surmakultus, hingekultus ja pühakukultus talvepoolaasta sissejuhatajana juba iidvanad.

Ajaloost
Rootsi ajaloo katoliiklikul perioodil võib kohata kõigi pühakute päeva esmalt Vallentuna kalendris 1198. aastal. Siis peeti seda teisejärguliseks pühaks – oma tähenduselt oli lähim jõuludele, lihavõtetele ja suvistepühale. Päeva tähtsusest kõnelevad ka lugematu arv kõigi pühakute gilde, mis asusid kõikjal üle maa. Kõigi pühakute päeva roll kalendris võtmekohal paistab ka keskaegsetes seadustes ning sellest, et seda peeti talve esimeseks päevaks. Rootsis jäi kõigi pühakute päev alles tähtpäevana alles ka peale reformatsiooni 16. sajandil vaatamata erinevatele katsetele see nende seast välja jätta, olgugi et pühakute ülistamine ei sobinud kokku vastse luteriusuga. Nähtavasti peeti keeruliseks selle kaotamist, ilma et tõstetaks protesti. Seevastu kaotati ära hingedepäev – 2. november. Lõpuks kadus ka kõikide pühakute päev tähtpäevade kalendrist seoses 1772. aasta kalendrireformiga. Alles 20. sajandi keskpaigas kerkis esile komme haudadele küünlaid viia, mille eeskujudeks olid katoliiklikud Vahemeremaad. Lõpuks toodigi päev tagasi kalendrisse seoses tähtpäevade reformiga 1953. aastal. Peale resolutsioone Rootsi riigipäevas, mille eesmärgiks oli tõsta sügiseste pühade arvu, tõsteti kõigi pühakute päev 1953. aastal laupäevale. Erinevus varasemaga on väga väikeses detailis: päeva hakati hüüdma “kõikide pühakute päevaks” (alla helgons dag) ja seda peetakse novembri esimesel laupäeval. Vana pühakutepäev (allhelgonadagen) on endiselt 1. novembril, kuigi tal ei ole riikliku tähtpäeva staatust.

Tegelikul pärineb ka üldine surnute mälestuspäeva varajasest ajast. Selle juured on eelkristlikes keldi kommetes, mille seejärel võtsid üle ristirahvast germaanlased. Usuti, et surnud tulevad seoses suve lõppemise ja talve algusega tagasi koju ja neile tuleb teed juhatada valgusega – küünalde ja lõketega. Katoliku kirik viis 11. sajandil sisse hingedepäeva, 2. novembril – päev, mil meenutada lahkunud omakseid. Siis peetakse ka surnutemissa, mida nimetatakse Reekviem-missaks, kuna siis soovitakse surnutele “requiem aeternam” (igavest rahu).

Lena Kättström-Höök mõtiskleb Nordiska Museet’i (Põhjala Muuseumi) kodulehel: “Kõigi pühakute renessanss Rootsis on seega teatud määral katoliiklik tava, mis on uuel kujul tagasi tulnud – nüüd mõtleme sel päeval, mille varem pühendasime oma pühakutele, oma lahkunutele [—] – mitte nagu varem – hingedepäeval. Tekib küsimus, kas oleme ka valmis tervitama Halloweeni – sügisepidustusi, millel on paganlik-katoliiklikud juured?” (“Alla Helgons Dag,” Nordiska Museet)

Röke kirik pühakutepäeval, foto: David Castor (allikas: Wikipedia)

No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: