Liigu sisu juurde

tõsieluseep välisrootslasega

november 18, 2011

Rootsi televisioon näitab sel hooajal uut tõsieluseriaali, milles grupp Ameerikas sündinud rootslaste järeltulijaid külastab Rootsit, otsib oma Rootsi juuri ning käivad rootslaste jälgedes. Saade kannab nime “Allt för Sverige” ning saatejuhiks on Anders Lundin. See saade võiks huvi pakkuda paljudele, kes soovivad midagi teada Rootsi kommetest ja tavadest – lihtsas, üldistatud ja lõbusas vormis.

Saate kodulehel tutvustatakse seriaali järgmiselt: kümme ameeriklast, kes igatsevad taga oma rootsi juuri, saabuvad Rootsi. On palju pisaraid ja palju naeru, kui nad üksteisega rootslaste kommete ja tavade alal võistlevad. Peaauhinnaks on suur (rootsi) sugulaste kokkutulek. Võistlused on nii meeskondlikud kui individuaalsed – tegemist on alati rootsi tavade või müütidega, nt. Vahtramäe Emili kombel võistkonnakaaslase lipuvardasse tõmbamine, Pipi-hoki mängimine (põrandaküürimine) või rootslaste kombel autosuvilapuhkuse korraldamine. Aeg-ajalt kutsub saatejuht osalejad Rootsi kooli, kus neile rootslaste “rahvusliku hinge” haridust antakse – nt. seda, et teiste seast pole kena välja paista – ameeriklaste jaoks väga keeruline! (Vaata tutvustavat treilerit SVT kodulehel)

Iga osaga jõutakse lähemale ka kõikide osalejate suguvõsa jälgedele. Püütakse esivanemate kombel Duvemålas*, Smålandis elada, korraldatakse kämpingupuhkus (haagissuvilapuhkus) Ölandil, külastatakse pealinna, sõidetakse viikingilaevaga Birkasse viikingite külla ning püütakse viikingite kombel elada, Põhja-Rootsis Jokkmokkis seistakse silmitsi Rootsi tundraga, mägedega, Järvsöl peetakse jaanipäeva. Mõnevõrra kummaliselt kõlab, et saate finaal on möödunud suvel üles võetud Rootsi saarel Utö (siiski mitte Norra) – võitja kohtub oma kaotatud suguseltsiga ja lõpuminutid on loomulikult tundelised.

Kes on saates osalejad ehk võistlejad? Neid ühendab see, et nad on ameeriklased, kõigil on Rootsi juured ning nad ei ole kunagi varem Rootsis käinud. Ametite lõikes on nende seas üks šerif, üks pastor, koduperenaine jt.

  • Shastin Corona, 35, St. Augustine, Florida
  • Kirstin Highfield, 28, Colorado Springs, Colorado
  • Jessica Pleyel, 22, Grand Rapids, Michigan
  • Jennifer Grannis, 40, Ponte Vedra, Florida
  • Janis Babcock, 40, Minnesota
  • Guy Clark, 50, Middletown, New York
  • Greg Magnuson, 37, Los Angeles, California
  • Eric Chellen, 50, Minneapolis, Minnesota
  • Brett Ratell, 46, Bay City, Michigan
  • Brian Gerard, 39, Louisville, Kentucky

Ometi ei ole see saade kuigi positiivset tagasisidet pälvinud. (Kindlasti oleks sarnase saate Eesti vastel ka palju eestlastest vastaseid). Näiteks kritiseerib Johan Croneman Dagens Nyheteris juba kohta, kus ameeriklased randuvad – miljardäride külas Bjäre poolsaarel, hüüdes “see näeb välja täpselt nii, nagu ma Rootsit ette kujutasin!” (Johan Croneman: “”Allt för Sverige” lanserade fördomar så att det stod härliga till“, 1. november 2011, Dagens Nyheter). Croneman spekuleerib, mis oleks saanud, kui esimene, mida nad näevad, oleks olnud Malmö getopiirkond Rosengård või mõni muu sarnane koht. Tema arvates oli saate treiler juba ärevusttekitav. Võistlused saadetes aga veel hullemad. Peale totakaid lapselikke võistlusi tuli osalejatel nt. õppida laulma hümni ja koolitunnis levitatud rootsi loomusest kõneldes hoopis eelarvamusi.

Croneman on nimelt veidi kriitiline, et taoline meelelahutusseriaal tuleb riiklikust televisioonist. Kuivõrd SVT ehk Rootsi Televisioon ei lase endale dikteerida, milliseid saated näidata tohib, teeb kirjutajat murelikuks ja pahaseks see, et üha rohkem topitakse hea programmi vahele meelelahutust, et kommertskanalitega võidelda – tema arvates sedasorti “halba meelelahutust” nagu kõnealune seriaal.

Samamoodi on kriitiline üks blogija, kellele peale esimesi osi ei meeldi, et ameeriklastele serveeritakse vaid Rootsi idülli ja klišeelikke osi, isegi hommikusööki heeringa ja Kalles kaaviariga.

Loe veel:

* Ehk ei tea kõik, et rootslaste rahvuskirjanik ja eepik Vilhelm Moberg on kirjutanud romaaniseeria Smålandi väljarändajatest, nende reisist Ameerikasse ja elust uuasunikena uuel maal. Sama raamatu põhjal on Benny Andersson ja Björn Ulvaeus (ABBA mehed, kes kirjutasid muusika ka rock-ooperile Chess) kirjutanud rock-ooperi Kristina från Duvemåla

 

No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: