Liigu sisu juurde

võitlus virmaliste pärast

november 22, 2011

Sellise videoga tutvustatatakse Soomet sel sügispoolaastal Visit Finland turismiportaalis. Soomlaste üllatus oli suur, kui norrakad neid peale selle avaldamist ründama hakkasid. Selgus, et norrakad olid virmalisi, millega selles videos Soomet reklaamitakse, endi omaks pidanud. Peale selle video avaldamist kuulutas Per-Arne Tuftin, organisatsiooni Innovasjon Norge juht, et virmalised on Norra omad! Kodulehe uudisterubriigis teatatakse, et Per-Arne Tuftin veab nüüd Euroopas jõulist virmalistekampaaniat, et kindlustada Norrale esimese virmalistemaa koht (“Slår tilbake mot finnene,” Innovasjon Norge).

“Me ei saa niisama istuda ja pealt vaadata, kui soomlased püüavad suuremat osa virmalisteturust endale haarata,” räägib Tuftin. “Me ei anna alla, virmalised peavad olema meie omad. Selle kampaaniaga jätkame me tööd, et Norra oleks see riik, kus kõige paremini seda fantastilist loodusnähtust nautida,” rääkis ta Tromsø ajalehele Nordlys.

Innovasjon Norge turundab juba aastast 2009 Norrat kui virmalistemaad, kampaania elustati taas: populaarne lehekülg www.visitnorway.com/mynorthernlights on reklaamimisel kaheksas riigis Euroopas (Saksamaa, Venemaa, Prantsusmaa, Suur-Britannia, Holland, Itaalia, Rootsi ja Norra). Sellel leheküljel kutsutakse inimesi looma omaenda virmalisi koos sõbraga (vaikimisi facebooki kaudu, saab ka teisiti). Isikustatud virmalisi võib siis saata teistele facebooki, e-posti või twitteri kaudu. Kaks õnnelikku võidavad reisi Põhja-Norrasse, et virmalisi nautida.

Möödunud aastal võeti My northern lights internetikasutajate seas väga hästi vastu – kogunes 1,8 miljonit lehe külastust kokku 166-st riigist. Üle 30 000 inimese tegi “omaenda virmalised”. Visit Norway virmaliste lehekülg oli selle portaali kõige külastatavam lehekülg, millel 2011. aasta jaanuarist oktoobrini oli 282 000 külastajat – see on 75-protsendiline kasv eelmise aasta sama ajaga. Tuftini sõnul tuleb rauda taguda, kuniks see veel kuum. Käsil on ka muud talvekampaaniad, millega turundatakse Norrat ja virmalisi.

Sellegipoolest teeb rahvusvahelises meediale nalja uudis norrakate hirmust, et neilt varastatakse virmalised. Isegi Al-Jazeera on selleteemalise reportaaži teinud. Üks telekanali allikatest, vanemuurija Francisco Diego (füüsika ja astronoomia instituut, University College London) leiab, et kuivõrd virmalisi võib näha nii Alaskal, Põhja-Kanadas, Gröönimaal, Islandil kui ajuti lausa Šotimaal, Soomes ja kogu Põhja-Siberis, võiksid kõik need maad virmalistele ainuõigust taotleda. “On naeruväärne rääkida millegi omamisest, mis on sadade kilomeetrite kaugusel meie peade kohal.”

Der Spiegeli ingliskeelne versioon väidab, et osalt on tegu ka sellega, et soomlased on püüdnud jõuluvana-monopoli enda kätte saada, luues jõulumaa Rovaniemisse (“Who Owns the Northern Lights?“, Der Spiegel). Helsingin Sanomat’i ingliskeelne versioon vahendab Mervi Holméni, Soome turismiameti turundusjuhi sõnu, et taoline reaktsioon norrakate poolt tähendab nii häiret kui tugevaid emotsioone (“Finnish tourism industry northern lights video sparks alarm in Norway,” Helsingin Sanomat, International edition). Samas on ka tulevikus kavas Soomet looduse abil reklaamida, põhilisteks sihtideks Prantsusmaa ja Inglismaa turg.

Norrakatel on õigus selles osas, et virmalisi näeb palju sagedamini Põhja-Norras kui Soome poolel. Kõige tihedamini on virmalisi näha kitsal alal, mis paikneb mööda Norra rannikut, ütleb Heikki Nevanlinna, Soome Meteoroloogia Instituudi vanemteadur Helsingin Sanomati vahendusel. Statistika järgi on virmalisi kõige rohkem näha pilvitutel öödel Tromsø  piirkonnas. Samas ei ole vahe Tromsø ja Kilpisjärvi piirkonna vahel siiski sedavõrd suur. Soome poolel võib virmalisi näha kolmel pilvitust ööst neljast, Tromsøs 80-90 % öödest. Oulu laiuskraadil võib neid näha pooltel öödest ning Lõuna-Soomes ühel pilvitul ööl 10-st või 20-st.

Naljaga pooleks küsitakse Helsingin Sanomat‘es – milles saaksid Soome ja Norra veel turistide meelitamisel võistelda? Kaaperdada norrakatelt polaarpäike? Norrakad annaksid siis vastulöögi, võttes pantvangi jõuluvana… “Asi võib inetuks minna.” 🙂

Loe veel:

No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: