Liigu sisu juurde

valerahad

juuni 14, 2012

Täna kirjutavad Rootsi ajalehed sellest, et käibelt on leitud võltsitud ühekroonised mündid. Tavapärase teksti asemel (“Sveriges Konung Carl XVI Gustaf” – “Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf”) oli mündil kirjas “Vår horkarl till kung” – “Meie hoorast kuningas,” vahendab SVT uudisteagentuuri TT uudist (“Kungen smädad på falsk enkrona,” TT uudist vahendab SVT, 14. juuni 2012). Pildil kõrvuti vale ja õige münt:

Foto: Jens Ökvist, Piteåtidningen/SCANPIX

Lugu sai alguse siis, kui Piteå elanik Karin Mattson bussipileti eest maksma hakkas ja oma rahakoti välja võttis. Kuna üks münt tundus veidi säravam, jäi ta uurima sellel seisvat teksti ega uskunud oma silmi. Loomulikult oli esimeseks reaktsiooniks, et näeb ise valesti. (“Kungen smädas på falsk krona,” Piteå-Tidningen, 14. juuni 2012). 72-aastane Mattson ütles, et tavaliselt ju maksmisel ei vaadata oma rahatähti lähemalt. Samasuguse tekstiga münt leidist ka üks teine 66-aastane Ann-Marie nime all esinev naine Stockholmi kandist (Sara Lindh “Falska kungakronan sprids över landet,” Expressen, 14. juuni 2012).

Mündid on tõepoolest meisterlikult vermitud. Seda kinnitab tehniline ekspert Mårten Gomer ning ka Ian Wiséhn Kuninglikust Mündikojast nendib, et müntide võltsimine on üldse väga ebatavaline, kuivõrd seda olevat keeruline teha. Varem on ette tulnud 10-kroonise mündi võltsimist. Kunagi tegi kunstnik Pär Lindblom seeria kümnekrooniseid valerahasid, kuigi viimastel polnud päris-kümnekroonistega kuigi palju ühist – erinevalt äsja avastatud ühekroonistest. Kunstnik tegi need 10-kroonised mündid toona kullast ega mõnitanud ka sealjuures kuningat.

Loe veel:

  • Mikael Stengård “Falska kronorna smädar kungen,” Aftonbladet, 14. juuni 2012
  • Gabriel Holmqvist: “Falska enkronor gör narr av kungen,” Expressen, 14. juuni 2012
No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: