Liigu sisu juurde

rootslaste jõulud Piilupart Donaldiga

jaanuar 1, 2013

Rootsi riigitelevisiooni jõuluprogrammi kuulub juba alates 1960. aastast Walt Disney jõulumultifilmide seeria, mis on osake iga rootslase (eriti iga rootsi lapse) jõuludest. (Loe lähemalt Wikipediast). Multifilmiseeria algab alati kell 15.00 ja paljud arvavad, et sellega saabki jõuluõhtu alguse. Mõneti on see ehk kummaline, kuidas Walt Disney multifilmid sel määral põhjamaise Rootsimaa jõulude osaks on saanud? Hoopis kummalisem on aga see, milline rahulolematus tõuseb rahva seas, kui keegi räägib sellest, et lõpetada selle multifilmiseeria näitamine jõuluõhtul või – nagu juhtus sel aastal – lõigatakse ära mõned osad filmist. 14. detsembril jõulude eel kirjutasid sellest mitmed Rootsi meediaväljaanded:

Uudises öeldakse, et varasemate aastatega võrreldes on Piilupart Donaldi (rootsi keeles Kalle Anka) filmis sel aastal (2012) erinevusi, kuna mõned tegelased on otsustatud filmist välja monteerida. Disney kontsern kohandanud nimelt 1930ndatest pärineva traditsioonilise “Piilupart Donald ja sõbrad soovivad häid jõule” 21. sajandile, mistõttu on kääridega kallale mindud mõnele stseenile vanimast lõigust nimega “Jõuluvana töökoda”.

Vaadake videolt (minutilt) 3:34 jõuluvana ette prantsatavat heledapäist nukku, kellele jõuluvana õpetab “Emme!” ütlemist. Esimese korraga ei tule isegi välja, kas pole? Kes siis sedasi blondiine naeruvääristab? Välja see jupp filmist! Kohe peale seda nukku vihiseb kohale must nukk, kes saab pepu peale “OK”. Mustanahaliste mõnitamist ei tohi ammugi olla!

juutVeel vaadake näiteks (minutilt) 5:30 kaadrisse ilmuvat lõbusat rohelist mänguasja – tegemist olevat stereotüüpse juudiga ja kuivõrd ei ole ilus juute naeruvääristada, siis lõigati ka see figuur multifilmist välja.

Stephen Mowbray, Rootsi Televisiooni (SVT) programmide hanke osakonna juht kommenteerib, öeldes, et tema arvates on argumendid vastuvõetavad ning nad on asja ka programminõukogus arutanud. Kuivõrd film on kvaliteetselt restaureeritud, ei olevat SVT-l põhjust nuriseda ning ei olevat ka mingit võimalust materjali muutma hakata.

Samas ei ole tegemist esimese korraga, kui Disney mõnd multifilmi sellest seeriast on lühemaks lõiganud. Näiteks alltoodud stseen sellest, kui Kupi kahvli stepslisse topib:

Rootsi sotsiaalmeedias läks lahti lärm teemal “Kes p-g-n saab end tunda ahistatuna Piilupart Donaldi ja piparkoogimehikeste pärast?”, vahendab Svenska Dagbladet (“Svensk proteststorm efter omklippning av Kalle Anka,” Svenska Dagbladet, 14. detsember 2012). Sajad protestihääled annavad mõista, et on pigem rassistlik värvilised tegelased Piilupart Donaldi jõuluseeriast välja lõigata. Facebookis algatati grupp nimega “Julen är förstörd!”/”Jõulud on rikutud!”.  Teised jällegi kutsuvad inimesi mõistusele, väites, et jõuludel on ka tähtsamaid asju, kui üks Disney multifilm, säutsuvad oma twitteris, et saabki varem jõulukinke avama hakata või manitsevad inimesi mõistma, et mitte Rootsi ei ole seda filmi lõikunud, vaid Disney kontsern ise.

Rootsis on see teema pisut tundlik aga juba sügisest, mil Stockholmi kultuurikeskuse uus kunstiline juht Behrang Miri korjas Stockholmi kesklinnas Sergel torgetil asuvas raamatukogus ära TinTini koomiksiraamatud, kuna mustanahalisi oli kujutatud valesti. Toona kasvasid protestid ja hoiatused nii suureks, et mees pidi ametist tagasi astuma. Seetõttu on Rootsis tekkinud arutelu teemal, et välja on arenemas ülitundlikkus selliste asjade vastu, mis tegelikult ei olegi rassism.

Emanuel Karlsten kirjutab oma blogilises sissekandes “Allt som är fel med Kalles jul-debatten i en bild,” (Ajour, 16. detsember 2012), et taoline filmi lõikumine ei olegi nii põhjendamatu, kui mõelda näiteks selle musta värvi Disney-nuku taustale, kelle nimi on “Pickaninny“. Tegemist ongi mustanahalisi naeruvääristava kujuga – rumala, lodeva, laisa ja tundetu tüübiga, kellele tuligi aeg-ajalt kere peale anda.

Sel aastal oli muidugi märgiline, et Disney multifilmiseeriat (jõululaupäeval kl 15:00) vaatas 400 000 vaatajat enam kui aasta varem (3,9 miljonit inimest), kirjutab Ehsan Fadakar Nyheter 24-s (“Kalle Anka gjorde succé på julafton – trots raseriet,” Nyheter24, 27. detsember 2012).

No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: