Liigu sisu juurde

tudengite emakeeleoskus

jaanuar 23, 2013

Aasta algas huvitava artikliga Upsala Nya Tidningus (lühend UNT), millele olid alla kirjutanud 9 ajaloo lektorit-doktoranti Uppsala ja Linköpingi ülikoolist. Artikli pealkiri on “Meie üliõpilased ei oska rootsi keelt” (“Våra studenter kan inte svenska,” 2. jaanuar 2013, Upsala Nya Tidning). Selles pöörduvad ülikoolis töötavad teadlased läbi ajaleheveergude koolide õppekavade eest vastutajate poole, et tõdeda – on juba harjutud, et ajaloo üliõpilased ei tea ajaloost eelnevalt mitte midagi, sellega on isegi lepitud, ent nüüd on asi tõsisem – üliõpilastel ei ole piisavalt keeleoskust! Oskust, mille abil humanitaarteadusi üldse omandada. Sama teemat refereeritakse ka delfis ja ühes blogis.

UNT artiklis viidatakse varasematele aruteludele rootsi keele olukorrast ajalooteaduses, mis põhinesid tõsiasjal, et ka ajalooteadlased peavad end rahvusvahelistes teadusajakirjades avaldama, mistõttu rootsikeelne ajalooteadus hakkab tahaplaanile jääma. Nüüd on jutt aga hoopis teine, jutt ei käi enam teadustööst, vaid esialgsest õpetamisest ülikoolis. Tähelepanekud halvenevatest emakeeleoskusest on kooskõlas PISA 2009. aasta testide tulemustega – 21. sajandil on Rootsi kooliõpilaste loetava teksti mõistmine halvenenud. 2012. aastal Lärarnas riksförbundi perioodilises väljaandes avaldatud raport “halvasti korraldatud kooli” teemal näitab, et hoolimata põhikooli- ja gümnaasiumiõpetajate kasvavast töökoormusest väheneb nende aeg eraldiseisvalt iga üksiku õpilase jaoks. Seetõttu peabki grupp teadlasi vajalikuks pöörduda hädahüüdega rahva poole – gümnaasiumi lõpetajatel puudub piisav keeleoskus!

Põhjusi halvenenud keeleoskuseks olid mh. varasemalt teadaolevatest düsleksia ja teise emakeele taustaga üliõpilaste suurem arv. Nüüd on aga juhtunud, et paljudel sisserännanute taustaga üliõpilastel on parem arusaam rootsi keele grammatikast, kui rootsi keelt emakeelena kõnelevatel tudengitel. Üliõpilased saavad suuliselt ja kirjalikult edastatud teabest valesti aru, ei suuda kursuste õppekirjandust lugeda, ei mõista eksamiküsimusi. Kõige hullem on aga kirjalik eneseväljendus – ilma tekstiredaktoriteta olla õigekiri olematu (millest võib veel üle vaadata, kuna reaalses elus kirjutavadki nad ainult arvuti abil), ent nende sõnavara on äärmiselt piiratud, mistõttu sõnu mõistetakse valesti või üldse mitte. Samas ei soovi ülikooli õppejõud oma jutuga öelda, et tegemist on andetute või rumalate inimestega, kuna sageli kinnitavad tudengid mõistmist just arukas suulises arutelus. Pigem ei ole nad harjunud piisavalt lugema ega kirjutama, mistõttu üha kasvav trend on loengupidajate lindistamine, et õppida kuulates, mitte lugedes.

Avalikus kirjas märgitakse, et praegused tudengid nägevat end pigem klientide kui üliõpilasena, oodates, et kooli poolt antakse teadmised. Ja kuigi enamus üliõpilastest tõesti püüab anda endast parima, siis nad ei saa sellega siiski pahatihti hakkama – ja seda mitte tänu oma andetusele, vaid just keeleliste oskuste piiratusele. Seetõttu paluvad allakirjutanud koolisüsteemi arendajatelt anda kõik võimalikud vahendid rootsi keele õppe parandamiseks. Alla on kirjutanud:

Hanna Enefalk

ajaloo lektor, Uppsala ülikool
Lars M Andersson
ajaloo lektor, Uppsala ülikool,
August Aronsson
ajaloo doktorant ja õpetaja, Uppsala ülikool
Viktor Englund
ajaloo doktorant ja õpetaja, Uppsala ülikool
György Novaky
ajaloo põhiõppe dekaan, Uppsala ülikool
Magnus Svensson
ajaloo doktorant ja õpetaja, Uppsala ülikool
Fredrik Thisner
ajaloo teadur ja õpetaja, Uppsala ülikool
Henrik Ågren
ajaloo lektor, Linköpingi ülikool
Maria Ågren
ajalooprofessor, Uppsala ülikool

Veel samal teemal:

No comments yet

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: